Witaj, dzisiaj jest Poniedziałek, 27 marca 2017
MAMBAŁAGA – W GŁOWIE, W SOBIE, TO MI PRZESZKADZA

Pod takim tytułem odbyły się warsztaty przeprowadzone przez Natalię Bukowską z klasy I F dla uczniów kilku klas naszej szkoły. Natalia przygotowała ten projekt w ramach XXV Olimpiady Zdrowego Stylu Życia.

Akcja miała na celu poszerzenie wiedzy uczniów na temat zaburzeń i chorób, które mogą nam towarzyszyć, a także zmuszenie do refleksji nad własnymi zachowaniami i stanami towarzyszącymi znalezieniu się w sytuacji przebywania z osobą chorą lub w kiepskim stanie psychicznym (codzienne obcowanie z depresją, problemem odrzucenia przez społeczeństwo, brak pewności czy wiary w siebie w wysokim stadium rozwoju).
Ważna była też kwestia świadomości naszego stanu psychicznego i dotycząca go profilaktyka.
Warsztaty zostały zaprojektowane w sposób ogólnodostępny dla wszystkich, żeby każdy miał możliwość odnalezienia w nich czegoś, co dotrze do jego mentalności i nakłoni do refleksji. W końcu poruszony został niełatwy temat, który na ogół podawany jest w postaci suchej prezentacji i wykładu, bo trudno jest wypowiadać się na ciężkie tematy, na które na co dzień się milczy.
Zajęcia poruszały temat chorób i zaburzeń psychicznych. Były przeprowadzone w formie opowieści- ‘wypowiadała się’ ludzka psychika nazywając zaburzenia swoimi ‘znajomymi’. Psychika mówiła o swoich ‘relacjach’ otwarcie i bezpośrednio. Wszyscy mogli poczuć jak mniej lub bardziej czuje się osoba dotknięta schorzeniem.

Do obejrzenia jest film z warsztatów pod adresem https://youtu.be/F3BPE6-jgTY

W przygotowaniu projektu i jego dokumentacji pomogli:

Agata Michałowska z kl. IA
Michalina Stalka z kl. IC